Isover udvikler pg producerer innovative isoleringsløsninger primært baseret på glasuld
Isover Logo aligned sized shadow 111
Isover udvikler og producerer innovative isoleringsløsninger primært baseret på glasuld.
Title

Let ydervæg med træskelet

Teaser
Til opbygning af en let ydervæg med træskelet, kan du anvende flere forskellige Isover-produkter.

 

 
Description

Isover Formstykker anvendes som bygningsisolering i såvel væg-, tag-, loft-, og visse dækkonstruktioner.

Formstykkerne er fremstillet af glasuld og har formater, der passer ind i gængse bygningskonstruktioner. Glasuld er vandafvisende, og ikke kapillarsugende. 

Formstykkerne fås i flere lambdaklasser:

  • 30

  • 32

  • 34

  • 37 

 

Isover Flex anvendes som bygningsisolering i såvel væg-, tag-, loft-, og visse dækkonstruktioner. Flex er en let og fleksibel isolering. Produktet er fleksibelt i hele længderetningen og kan optage variationer på op til 5 cm i længderetningen. 

 

Flex er fremstillet af glasuld og har formater, der passer ind i gængse bygningskonstruktioner. Glasuld er vandafvisende, og ikke kapillarsugende. 

 

Isover Ruller anvendes som bygningsisolering i såvel væg-, tag-, loft-, og visse dækkonstruktioner. Rullerne er fremstillet af glasuld og har formater, der passer ind i gængse bygningskonstruktioner. Glasuld er vandafvisende, og ikke kapillarsugende. 

Se mere

Del dokument
eller