Godt arbejdsmiljø for håndværkerne

Ca. 25 procent af 3F’s medlemmer er blevet opereret én eller flere gange for noget, som direkte eller indirekte er forbundet til deres arbejde, viser en undersøgelse fra 2019 fra 3F lavet af Analyse Danmark (kilde).
Hos Saint-Gobain arbejder vi løbende med at sikre det bedst mulige arbejdsmiljø for dem, der håndterer vores produkter ude på byggepladserne. Vi ved, at de håndværkerne udsætter deres krop for hårdt fysisk arbejde hver eneste dag, og derfor har vi udviklet flere ergonomiske løsninger, der letter den manuelle håndtering og gør monteringen af vores produkter lettere og mere effektiv, endvidere udvikler vi produkter der støver mindre og ikke er tilsat stoffer der udgør en helbredsmæssig risiko.
På trods af diverse hjælpeværktøjer så er den manuelle håndtering af fx gipsplader og isolering uundgåelige. Vi kan dog gøre den så let som mulig, således at tunge løft og belastende arbejdsstillinger undgås, hvor det er muligt.