Isover udvikler pg producerer innovative isoleringsløsninger primært baseret på glasuld
Isover Logo aligned sized shadow 111
Isover udvikler og producerer innovative isoleringsløsninger primært baseret på glasuld.
Title

Renovering af p-kældre og lignende

Teaser
Se mere om renovering af lofter i p-kældre og lignende med Isover systemer.
Title

Opbygning med Isover Duo

Description

Isover Duo

Isover Duo anvendes som isolerende akustikpaneler i lofter i fx kældre, p-kældre, haller og værksteder. Produktet anvendes ofte i kombination med anden isolering fx Isover Facadeisolering 32 eller med Isover Plus System som underlag. 

 

Isover Duo 34 Grundplade

Isover Duo 34 Grundplade anvendes som varmeisolering og akustisk regulering af lofter i haller, kældre, parkeringskældre mv.  

Pladen er uden belægning og anvendes i kombination med Duo 34 Hvid, hvor mere en 200 mm isolering ønskes. 

Isover Montageskive samt Isover Montageskrue anbefales til montage i beton og træ. 

 

Isover Duo 34  

Isover Duo 34 Hvid anvendes som varmeisolering og akustisk regulering af lofter i haller, kældre, parkeringskældre mv. Produktet er færdigt loft og skal ikke beklædes yderligere. 

Isover Duo 34 Hvid er belagt med en hvid vlies, som tåler blid rengøring og støvsugning. Ødelagte plader skal udskiftes. For øget isolering kan Isover Duo Grundplade anvendes. Isover Montageskive samt Isover Montageskrue anbefales til montage i beton og træ. 

Title

Opbygning med Isover Plus System

Description

Isover Plus System

Isover Plus System Formstykker anvendes til montage i mellem Plus Stolperne.

Formstykkerne er fremstillet af glasuld og har formater, der passer ind i gængse bygningskonstruktioner. Glasuld er vandafvisende, og ikke kapillarsugende. 

 

Til systemet hører: 

  • Formstykker i lambdaklasse 32 og 34  
  • Plus System Stolpe 1 + 2 
  • Special tilbehør til montage  

 

Del dokument
eller